Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.3.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Kronična vnetna črevesna bolezen – vedno pogostejša bolezen

Teja Glavnik, mag. farm.

Kronična vnetna črevesna bolezen je bolezen prebavil neznanega vzroka, ki jo delimo v dve veliki skupini:

  • ulcerozni kolitis in
  • Crohnovo bolezen.

Ulcerozni kolitis prizadene praviloma samo sluznico debelega črevesa, Crohnova bolezen pa lahko zajame vse dele prebavne poti in vse sloje črevesne stene. Za obe bolezni je značilen kroničen potek z občasnimi poslabšanji in krajšimi ali daljšimi obdobji izboljšanj.

Pa si poglejmo znake, simptome in zdravljenje ter kako sami izboljšamo kvaliteto življenja

Prepoznavni simptomi so številna krvavo sluzasta iztrebljanja, bolečine v trebuhu, hujšanje, slabokrvnost, pri otrocih zaostanek v rasti in razvoju, pa tudi zvišana telesna temperatura, utrujenost in slab apetit. Pri 10 – 15 % bolnikov z ulceroznim kolitisom ali Crohnovo boleznijo se pojavljajo tudi zunajčrevesni znaki, najpogosteje bolezni jeter, artritis enega ali več sklepov in spremembe na koži in očeh. Te težave po navadi sovpadajo z aktivnostjo črevesne bolezni.

Bolezenski znaki Crohnove bolezni so lahko zelo različni in odvisni predvsem od dela prebavne poti, ki je prizadeta, in intenzivnosti vnetja ter prehajanja vnetja na sosednje organe.

Zapleti kronične črevesne bolezni so najpogosteje razpoke v črevesni sluznici (fisure), ognojki razpok (abscesi), zožanje črevesja (stenoza) ali najnevarnejše stanje toksični megakolon, ki vodi do zastrupitve, šoka in lahko tudi smrti. Predvsem pri Crohnovi bolezni so pogoste težave zaradi pomanjkanja hranil.

Hujšanje lahko spremlja tudi anemija, hipokalemija in manjša trdnost kosti (osteomalacija).

Simptomi kronične vnetne črevesne bolezni so neprijetni, zdravljenje in možni zapleti pa lahko še dodatno poslabša kvaliteto življenja. Bolniki si od okolice in bližnjih želijo predvsem razumevanje, da se z boleznijo spopadejo na svoj način. Kronična vnetna bolezen črevesja je neozdravljiva bolezen, s katero se morajo bolniki naučiti živeti, zato je zelo dobrodošlo tudi, da se vključijo v društva bolnikov in sodelujejo v njihovih aktivnostih.

Vzrok za kronično vnetno črevesno bolezen je še vedno neznan, kljub temu pa izsledki raziskav dajejo vedno več informacij o mehanizmu te bolezni.  Najbolj splošno je sprejeta domneva, da kronično vnetno bolezen prebavil povzroča prekomeren odziv imunskega sistema na določene črevesne bakterije pri osebah z dedno nagnjenostjo, ki jo sprožijo okoljski dejavniki. Bolezen je pogostejša v državah razvitega sveta in je vedno bolj razširjena, saj je število bolnikov v zadnjih petdesetih letih narastlo za od 8 – 12-krat. Kljub vedno večji razširjenosti bolezni število bolnikov, ki so umrli zaradi zapletov kronične vnetne črevesne bolezni, pada. Glavni razlog za tak pojav je vedno bolj učinkovito zdravljenje.

Osnovni cilj zdravljenja kronične vnetne črevesne bolezni je doseči izboljšanje akutnega zagona bolezni in v nadaljevanju vzdrževati stanje brez poslabšanj bolezni. Zdravljenje se razlikuje glede na razširjenost bolezni in mora biti prilagojeno posamezniku. Najpogosteje bolniki najprej dobijo predpisano protivnetno zdravilo iz skupine nesteroidnih protivnetnih zdravil (mesalazin, sulfasalazin). V primeru neučinkovitosti teh zdravil pa lahko zdravnik predpiše steroidno protivnetno zdravilo (glukokortikoid), imunosupresiv (zdravilo, ki zmanjša aktivnost imunskega sistema) ali pa zdravilo iz najnovejše skupine bioloških zdravil. 

Vsak bolnik drugače odreagira na zdravljenje, kljub temu pa poznamo nekaj enostavnih ukrepov, ki učinkovito izboljšajo kvaliteto življenja. Predvsem je pomembno, da se bolnik prehranjuje več krat dnevno, da so obroki majhni in da pije dosti tekočine. Priporočljivo je, da se izogiba mastni, pikantni hrani, mlečnim izdelkom, svežemu sadju in zelenjavi ter določenim pijačam (kava, alkohol). Ključnega pomena za kvalitetnejše življenje brez poslabšanj je izogibanje stresu in ukvarjanje z dejavnostmi, ki bolnika sprostijo.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.