Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.3.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Bolečina je lahko koristna

Mirjam Hočevar Korošec, mag. farm.

Po podatkih Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine v Sloveniji za kronično bolečino trpi kar vsak četrti prebivalec. Tako je bolečina eden najpogostejših razlogov za obisk zdravnika ali lekarne. Za obvladovanje blage do srednje močne bolečine marsikaj lahko storimo tudi sami.

O bolečini

Čeprav neprijetna, je bolečina pravzaprav lahko koristna, saj nas opozori na (možno) poškodbo, nevarnosti v okolici (npr. roko odmaknemo z vroče plošče takoj, ko nas zaboli, s čimer preprečimo, da bi se še huje poškodovali) ali na dogajanje v telesu npr. na vnetje, zaporo, rast novotvorbe ali druge težave z notranjimi organi.

Akutna bolečina je kratkotrajna, sproži jo poškodba ali bolezen, mine pa, ko bolečinskega dražljaja ali vnetja ni več ali ko se rana zaceli.

Kronična bolečina traja več kot 3 do 6 mesecev in je izgubila svoj varovalni pomen. Močno zmanjšuje bolnikovo kakovost življenja, ga ovira ali naredi nezmožnega za gibanje, delo in vsakdanja opravila in vodi v pridružene bolezni kot so anksioznost, depresija in podobno.

Glede na nastanek ločimo bolečino:

  • zaradi vzdraženja bolečinskih receptorjev (nociceptivna) ali
  • zaradi poškodbe živca (nevropatska).
  • Kadar zanjo ne moremo odkriti nobenega telesnega vzroka, govorimo o psihosomatski bolečini. Takšen primer so lahko glavobol ali bolečine v hrbtu, ki jih lahko izzove tudi stres.


Samozdravljenje bolečine

Na bolečino je vedno treba gledati celostno in po možnosti najprej odstraniti vzrok. Pri blagi do srednje močni bolečini si z zdravili brez recepta ali drugimi ukrepi pogosto lahko učinkovito pomagamo sami. Če so težave prehude, dolgotrajne ali se stopnjujejo, bo nujen posvet z zdravnikom.

Zdravljenje po možnosti začnemo z nefarmakološkimi ukrepi, kar pomeni brez zdravil. Izberemo jih glede na vzrok in mesto bolečine. Tako lahko prizadeti del hladimo ali grejemo, privoščimo si počitek, masažo, namestimo obkladke in podobno. Če to ne zadošča, uporabimo protibolečinska zdravila. Predvsem ob bolečinah v mišicah in sklepih lahko najprej poskusimo z uporabo protibolečinskih zdravil za zunanjo uporabo (mazilo, gel), s čimer se izognemo zaužitju zdravila. Med njimi so na voljo tudi pripravki z učinkovinami naravnega izvora. Če na ta način nismo uspešni, posežemo po protibolečinskih zdravilih, ki jih zaužijemo. Nabor zdravil za zdravljenje bolečine je širok, posvetujte se s svojim farmacevtom v lekarni, če želite storiti še več za svoje zdravje.

 

Nasvet

Bolečina je neprijetna zaznava, ki nas opozarja na poškodbo ali nevarnost, s čimer je telesu tudi koristna. Da ne preide v kronično, jo je treba ustrezno zdraviti. Ker je zaznavanje bolečine zelo subjektivno, saj je ne občutimo vsi enako močno, je pomembno, da je jakost bolečine pravilno določena. Za različne tipe in jakosti bolečine je na voljo širok nabor zdravil. Če zdravljenje ni uspešno, se vedno posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.