Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Lasje nam lahko povzročajo tudi »sive« lase

Mateja Kadilnik, mag. farm.

Pričeska je pomemben del naše zunanjosti, saj preko nje izražamo svojo moč, osebnost in samozavest. Skozi zgodovino so se sicer predstave različnih narodov in kultur o pričeskah spreminjale, odvisno od časa. Danes pa je poudarek predvsem na zdravih laseh, optimalni, neobremenjujoči negi ter na pričeski, ki se harmonično zliva s tipom las, gostoto las, slogom oblačenja in načinom življenja.

Lasje pa nam lahko povzročajo kar nekaj težav, kot so:

  • izpadanje las,
  • prhljaj,
  • težave s hitrim zamaščenjem las,
  • težave s suhim lasiščem itd..

Nekatera stanja na lasišču lahko izboljšamo ali preprečimo tudi sami, in sicer z uporabo primernih sredstev za nego lasišča ter pravilno uporabo le-teh, z uporabo oziroma uživanjem vitaminsko-mineralnih dodatkov za lase, ustrezno prehrano itd.

 

V nadaljevanju preberite:

 

Zgradba las

Anatomsko se las deli na steblo in korenino, sicer pa je sestavljen iz 90% beljakovin (zlasti keratina) in vode. Glavni deli stebla so povrhnjica, ki je najbolj zunanja in tudi najbolj izpostavljena plast lasu, skorja in sredica.

  • Lasno korenino pa sestavlja lasna čebulica, ki je ugnezdena v lasnem mešičku, in k njej se v spodnjem delu stiska zelo pomembna lasna brbončica.
  • Lasna brbončica je namreč  preplet žil, ki omogoča dovajanje hranljivih snovi lasni korenini in torej omogoča, da las sploh raste. Če brbončica iz kakršnegakoli razloga propade, na tem mestu tudi las ne zraste več.
  • Lasnega mešička se dotikajo tudi žleze lojnice, ki mažejo lase z maščobo in na koži ustvarjajo zaščitni sloj, znojna žleza in mišica naježevalka, zaradi katere lahko tudi rečemo, da se nam lasje v določenih situacijah naježijo.

Rast las

Naši lasje rastejo v treh fazah. Največ las na glavi se nahaja v fazi rasti ali anageni fazi, ki traja od 3-6 let. Dnevno las zraste nekje okrog 0,3mm in če las v tej fazi izpulimo, čutimo bolečino. Druga faza je tako imenovana prehodna faza, ko začno funkcije v lasni brbončici usihati in traja približno 2 tedna. Tretja faza pa je tako imenovana faza mirovanja oziroma telogena faza, ko funkcije v lasni brbončici popolnoma prenehajo. Ta faza traja tri do šest mesecev. V tej fazi las ne raste več, lasna čebulica pa se postopoma pomika proti površini lasišča in las izpade. V tej fazi se nahajajo tisti lasje, ki jih vsakodnevno izčešemo.

 

Izpadanje las

O prekomernem izpadanju las, ki je ena najpogostejših težav, govorimo, ko nam dnevno izpade več kot sto las. Jasno pa je, da nam lasje, ko so v telogeni fazi, tudi normalno izpadajo, v povprečju dnevno okoli 50. Nekaj več las izpade v puberteti in starosti. Prekomerno izpadanje las pa ima lahko več vzrokov. Izpostaviti je potrebno vse bolj prisoten psihofizični stres, vzrok je lahko tudi nezadostna in neuravnotežena prehrana (torej pomanjkanje vitaminov in mineralov), omenim naj tudi kemijske in mehanske obremenitve las (pri tem na primer lahko izpostavim spenjanje las v čop, pri čemer se lahko na določenih mestih, kjer se ustvarja večja sila, pojavi povečan izpadanje las).

Izpadanje las pa lahko povzroča tudi slaba prekrvavljenost lasišča, določena bolezenska stanja (bolezni ščitnice, skrita vnetna žarišča v telesu), obsevanje z rentgenskimi žarki, zdravljenje z določenimi zdravili, (na primer antikoagulanti, antidepresivi, antihipertenzivi, antiparkinsoniki, kemoterapevtiki), velik vpliv na izpadanje las pa imajo tudi hormoni.

Kaj lahko storimo sami?

  • Potrebno je ukrepati pravočasno, torej takoj, ko težavo opazimo. Vedno moramo izključiti bolezenski vzrok izpadanja las, kar lahko opravi le zdravnik na osnovi pregleda in razgovora z nami.
  • Sami lahko poskrbimo za nego s čim bolj blagimi sredstvi, ki ne poškodujejo las in lasišča. Pri negi las tako uporabljamo blage šampone, ne sušimo las z grobimi brisačami ali fenom, ne uporabljamo vročih navijalk.
  • Prav tako moramo z lasmi na splošno ravnati nežno; ne smemo pretiravati s česanjem in krtačenjem, prav tako lase ne spenjamo v čop, saj lahko zaradi stalnega vleka las povzročimo dodatno izpadanje las na določenih mestih.
  • Paziti moramo na uravnoteženo prehrano z zadostno količino aminokislin (zlasti cisteina) in vitaminov, predvsem vitaminov skupine B. Za opazen učinek jih je potrebno uživati nekaj mesecev.
  • Za dobro prehranjenost lasišča in las je nujna tudi dobra prekrvitev, ki jo lahko izboljšamo z rednim ščetkanjem ali masažo z ustreznimi pripravki.
  • Na voljo pa so tudi šamponi proti izpadanju las, ki obnavljajo in krepijo poškodovane lase in lasne korenine in izboljšujejo prekrvitev lasišča. Le-te moramo ob umivanju pustiti na laseh vsaj nekaj minut, da lahko razvijejo svoj učinek.
  • Omenila bi tudi raztopino z učinkovino minoksidil (Regaine 2%), ki je prav tako na voljo brez recepta v lekarni. Učinek minoksidila so odkrili po naključju, saj so najprej učinkovino uporabljali za uravnavanje krvnega tlaka, vendar se je kot stranski učinek pojavila povečana poraščenost. Pri uporabi Regaine raztopine pa je pomembno izpostaviti tudi, da je učinek opazen le tako dolgo kot se raztopina uporablja, nato pa učinek izzveni.

 

Prhljaj

Prhljaj je pravzaprav posledica luščenja celic vrhnjice, ki je sicer naraven pojav. Ko pride do pospešenega cikla kožnih celic, ki navadno traja 28 dni, odmrle celice nimajo časa odpasti z lasišča, zato se začno se kopičiti na lasišču in takrat govorimo o prhljaju. Ta je pogosto povezan tudi s srbečim lasiščem, pogosto tudi s suhim ali mastnim lasiščem.

Vzroki za pospešen ciklus kožnih celic so lahko:

  • uporaba agresivnih preparatov za lase (prepogosta uporaba agresivnih šamponov, pogosto barvanje las),
  • vremenske razmere (pogosteje se prhljaj pojavlja v jesensko-zimskem času, zaradi temperaturnih razlik med ogrevanimi prostori in zunanjostjo),
  • vzrok so lahko tudi hormonske spremembe (moški spolni hormoni spodbujajo nastanek prhljaj),
  • stres,
  • tudi prebavne motnje (gastritis, zaprtje).
  • Najpomembnejši vzrok za prhljaj pa je glivica pityrosporum ovalis, ki je navzoča na lasišču vsakega človeka in v normalnih okoliščinah sicer ni škodljiva, ko pa se preveč razmnoži, pa povzroči nastanek nadležnih belih luskin, ki ga navadno spremlja srbenje.

Kaj lahko storimo sami?

S prhljajem se lahko spoprimemo na treh nivojih.

  • Antimikotiki zavrejo prekomerno rast glivic, s čimer odstranimo najpogostejši vzrok povečanega luščenja kože. Za uspešno zdravljenje je potrebna pravilna in dovolj dolga uporaba. Šampon z antimikotikom (npr. Oronazol), ki ga najdemo v lekarnah, uporabljamo 2-3x tedensko nekaj tednov, nato zadošča uporaba 1x na teden. Pred nanosom na lasišče vsebnik dobro pretresemo, nanesemo zadostno količino na vlažne lase in ga čez nekaj minut dobro izperemo.
  • Drug nivo so keratolitiki, ki pomagajo odluščiti poroženele luske z lasišča. V ta namen najpogosteje služi salicilna kislina, ki je sestavina nekaterih gotovih zdravil, tudi šamponov ali magistralnih pripravkov.
  • Tretji nivo pa so keratostatiki, ki zavirajo prekomerno delitev celic v koži. V šamponih, ki so na voljo brez recepta, zasledimo katran, pirocton olamin in cinkov pirition.

Bistveno pa se je zavedati, da so šamponi proti prhljaju učinkoviti le ob pravilni uporabi. Šampon je potrebno najprej enakomerno nanesti na vlažne lase. Nato ga nežno vmasiramo v lase in lasišče in pustimo delovati nekaj minut (3-5), zatem pa lase dobro speremo. V primeru prhljaja pa se priporoča  tudi uporaba losjonov za masažo, ki poleg učinkovin za boljšo prekrvavitev lasišča vsebujejo tudi vitamine in aminokisline za boljšo prehrano lasišča in las, s čimer se zmanjšuje občutljivost na dejavnike, ki povzročajo prhljaj.

Nekaterim so dodana tudi eterična olja, npr. rožmarinovo olje ali olje čajevca, ki poleg pospeševanja prekrvavitve dodatno blažijo tudi srbenje, imajo pa tudi določeno antibakterijsko in protiglivično delovanje.

Odlične rezultate pa daje tudi olivno olje, ki ga dermatologi predpisujejo pri težjih primerih prhljaja v različnih kombinacijah z ricinusovim oljem in salicilno kislino. V najtežjih primerih namreč na lasišču nastanejo prave obloge, ki jih je potrebno mehansko odstraniti. Postopek je pri tem enostaven: lasišče zvečer dobro natremo z olivnim oljem oziroma mešanico, glavo pokrijemo s plastično kapo ali ruto, zjutraj lasišče temeljito, a nežno sčešemo, da odstranimo luske, potem pa lase in lasišče umijemo z blagim šamponom.

 

Težav z lasiščem je veliko, toda mnogo težav lahko zmanjšamo s pravilno nego las in lasišča ter uporabo primernih preparatov. V naslovu je omenjeno, da nam lasje pogosto povzročajo sive lase. Tudi sivi lasje so lahko za marsikoga težava, čeprav na to sami nimamo velikega vpliva. S staranjem namreč pigmentne celice zgubijo sposobnost produkcije melanina, ki daje lasem barvo, zaradi česar začnejo lasje siveti. Velik vpliv na sivenje las ima tudi dedni faktor in hormoni. Za zdrave lase je tako predvsem pomembno, da svoje lase negujete redno, da uporabljate preparate, ki ustrezajo vašemu tipu las in lasišča, da pazite na uravnoteženo prehrano in najpomembneje, da se izogibate stresu in uživate vsak trenutek v življenju, ki vam je dano. Tako boste v največji meri prispevali k zdravju in lepoti vaših las.

 

Mastni lasje

O mastnih laseh govorimo, kadar pride do povečanega izločanja lojnic zaradi različnih razlogov, med katerimi je najpomembnejši stres. Dejstvo je, da lahko mastno lasišče predstavlja velik problem, saj vpliva na samopodobo posameznika. Osnovno pravilo sta pravilna nega in higiena lasišča, kar pomeni redno umivanje – dvakrat do trikrat tedensko, pri čemer uporabimo šampon, ki je namenjen negi mastnega lasišča. Take šampone lahko najdemo tako v lekarni, kot tudi v trgovinah. K negi vsakodnevnega lasišča sodi tudi vsakodnevno česanje ali krtačenje, ker to pospešuje prekrvavitev lasišča.

 

Vendar pa je potrebno vedeti, da lahko prepogosto in agresivno česanje povzroči ravno nasprotni učinek – lasišče se torej prekomerno draži in posledično se izloča več maščobe. Tisti, ki imajo težave z mastnim lasiščem pa naj bodo pozorni tudi na različne postopke in preparate, ki lahko kakorkoli dražijo lasišče (barvanje las itd.), saj lahko prav tako poslabšajo stanje.

 

Suhi lasje

Suhi, krhki in razcepljeni lasje so lahko odraz prekomernega umivanja s šamponom, česanja ali sušenja s sušilnikom, posledica čezmerne uporabe navijalk ali pogostega trajnega kodranja, barvanja ali beljenja, znamenje hudega pomanjkanja vitaminov ali mineralov ali znamenje hipotiroidizma (premajhno delovanje ščitnice).

Pri takih laseh uporabljamo šampone in balzame za suhe, poškodovane in krhke lase, ki obnavljajo notranjo in zunanjo strukturo las. 2 krat tedensko se priporoča tudi uporaba negovalne maske ali balzama, ki naj vsebuje vsaj 8% vode. Pri cepljenih laseh lahko uporabimo tudi olja (olivno olje, orehovo olje, čičkovo olje, ricinovo olje) za konice las, lahko tudi za celo lasišče, vendar so lasje v tem primeru zelo zamaščeni.

Pomembno je tudi, da s takimi lasmi pravilno ravnamo (če se le da, se izogibamo sušenju las s fenom, sicer pa lase vedno sušimo lase s fenom od korenine proti koncu las).

 

Omenim naj še, da je lahko suho lasišče, kjer se koža lušči, tudi odraz nepravilne prehrane in je pogosto rezultat pomanjkanja esencialnih maščobnih kislin v prehrani, ki so nujno potrebne za zdravo kožo lasišča in posledično zdrave in sijoče lase. Viri esencialnih maščobnih kislin so ribe, avokado, oreščki, laneno seme, mandlji, orehi ali pa dodatki z Omega 3 maščobnimi kislinami.

 

Kaj lahko najdemo v lekarni

V lekarni so poleg šamponov, losjonov za nego in odpravljanje različnih težav las in lasišča, na voljo tudi številna prehranska dopolnila, ki vsebujejo vitamine in mineralov za boljšo prehranjenost lasnih korenin. Prehranska dopolnila za lase, ki jih najdemo v lekarnah so po svoji sestavi med seboj pravzaprav zelo podobna. Poudarek je predvsem na tistih vitaminih in mineralih, ki so najbolj pomembni za zdravo rast naših las. To so vitamin A, velik poudarek je na vitaminih skupine B, zelo pomembna je tudi vsebnost aminokisline cisteina, ki ima pomembno vlogo pri tvorbi keratina), od mineralov pa so pomembni predvsem baker, cink, selen in železo. Zavedati pa se je potrebno, da so prehranska dopolnila učinkovita le, če jih uživamo dovolj dolgo, vsaj 2-3 mesece.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.