Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Vpliv bioritma na uživanje zdravil

Andreja Hohler, mag. farm., spec.

Kronobiologija

Vsa živa bitja imajo notranje biološke ure, ki so v sozvočju z ritmi narave.

Nekaj dni po prestavitvi ure imamo ljudje več težav s kratkoročno utrujenostjo, s slabim razpoloženjem, nezbranostjo, občutljivostjo,... Dokazano je več prometnih nesreč, delovnih nezgod, celo samomorov in srčnih infarktov. Telo potrebuje kar nekaj dni, da se prilagodi na novo uro. Z vprašanjem zakaj je tako, se ukvarja komaj nekaj desetletij stara znanstvena veda – kronobiologija. Z njenimi dognanji lahko predvidevamo časovni pojav nekaterih znakov obolenj in temu prilagodimo odmerjanje zdravil, s tem se ukvarja kronoterapija.

Človek in vsa druga živa bitja imajo notranje biološke ure, ki so v sozvočju z ritmi narave. Govorimo o bioloških ritmih, ki vsem živim bitjem omogočajo prilagajanje spremembam v okolju. Ritem budnosti in spanja sledi naravnemu ritmu dneva in noči, podobno kot fotosinteza rastlin ter menjava dlake pri živalih ob menjavi letnih časov.

Ponoči bolj boli

Najbolj raziskani biološki ritem je cirkadiani ritem, ki se ponavlja na 24 ur. Centralna ura, ki nadzoruje biološka dogajanja tekom 24ur, se nahaja v možganih. Delovanje organov je tako povezano s ponavljajočim se dnevnim izločanjem melatonina ponoči, ščitničnih, spolnih hormonov in kortizola zjutraj, s porastom krvnega tlaka in z zvečano frekvenco srca tik pred prebujanjem, z večjim izločanjem želodčne kisline ponoči, ko tudi bolečine čutimo močneje. Kronomedicina upošteva ta spoznanja in lahko predvidi časovni potek nekaterih obolenj npr. ob revmatoidnem artritisu so značilne bolečine v sklepih zjutraj, ker je čez noč v telesu manj protivnetnega hormona kortizola.  

Pravi čas za zdravilo

Cirkadiani ritem vpliva tudi na pot zdravila v telesu. Z odmerjanjem ob 'pravem' času, torej takrat, ko bo učinek zdravila glede na bioritem največji, lahko dosežemo optimalen učinek že z nižjim odmerkom zdravil, in se tako izognemo morebitnim neželenim učinkom.

  1. Zdravila proti holesterolu (statine) se jemlje zvečer, ker je tvorba holesterola podvržena cirkadianemu ritmu, in se ga tvori največ ponoči.
  2. Težave zaradi angine pectoris so pogostejše ponoči, zato je smiselna namestitev nitroglicerinskega obliža zvečer in nato jutranja odstranitev.
  3. Krvni tlak hitro naraste v jutranjih urah, tik pred prebujanjem, in tako poveča verjetnost srčno-žilnih zapletov. Smiselno bi bilo torej dajanje dolgodelujočih zdravil proti pritisku zvečer.
  4. Motnje dihanja kot posledica alergijskega rinitisa so pogoste zgodaj zjutraj (največ histamina se izloči okrog 4. ure), zato je smiselno odmerjanje antihistaminikov zvečer.
  5. Pri osteoartritisu (starostna degeneracija sklepov) so bolečine bolj izrazite popoldne in zvečer, zato se naj protivnetna in protibolečinska zdravila uživajo opoldne ali popoldne.

Ali veste, da:
je najbolje obiskati zobozdravnika ob 15. uri, ko bolečine občutimo najmanj,
imajo ženske najmanjši apetit prvi dan menstruacije in je to najboljši čas za začetek diete,
je na voljo kronološko programiran gel proti celulitu? 

Kronomedicina lahko predvidi časovni potek nekaterih obolenj npr. ob revmatoidnem artritisu so bolečine v sklepih zjutraj, ker je čez noč v telesu manj protivnetnega hormona kortizola.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.